طراحی سایت
تاريخ انتشار: 28 فروردين 1400 - 22:31

تا همین یک سال و نیم پیش کسی فکرش را هم نمی کرد با یک همه گیری، این همه تغییرات در سبک زندگیمان به وجود آید

پایگاه خبری تحلیلی نظرآقا_ تا همین یک سال و نیم پیش کسی فکرش را هم نمی کرد با یک همه گیری، این همه تغییرات در سبک زندگیمان به وجود آید؛ بالاخص آموزش. در دوره ای که که مدیر مدرسه با دیدن یک گوشی یا تبلت دست دانش آموز؛ ولی او را به مدرسه فرا می خواند یا یک تنبیه برای او در نظر می گرفت، اما حالامی بایست مدارس و آموزش را در گوشی ها و تبلت ها جستجو کرد.

با توجه به تعطیلی مدارس در دوران همه گیری، بالاجبار اموزش ها مجازی شده است و کلاس های درس به گروه ها و کانال ها منتقل شده اند که آن نیز به نوبه خود معایبی دارد. از معایب می توان به نبودن ارتباطات چهره به چهره معلم و شاگرد، عدم سازگاری خصوصا برای دانش آموزان کم سن و سال و آسیب های روحی و روانی اشاره کرد. دانش آموزانی که الان کلاس اول یا دوم ابتدایی هستند، احتمالا" هیچ تصوری از مدرسه و سبک های سنتی حضور در کلاس های درس ندارند و حتما" در آینده هیچ گونه خاطره ای از معلم و هم قطاران خود برای تعریف برای دیگران ندارند. 

فارغ از خطرات و آسیب های جدی که متوجه داتش آموزان در فضای مجازی است؛ بستر آنلاین مزایای بی شماری دارد که حداقل در کشور ما تا قبل از همه گیری کرونا مغفول مانده بود. بطور جد می توان گفت تحولی عظیم در مباحث آموزش و جلسات ادارت رخ داده است که شاید در شرایط عادی تا ده سال دیگر هم در اینجایی که در الان ایستاده ایم، نمی بودیم. نگارنده خود در محل کار شاهد بوده است که جلساتی که بصورت حضوری برگزار می شد و کلی زمان و هزینه از کارمندان می گرفت، الان بر روی پلتفرم های مختلف و بدون صرف هزینه رفت و برگشت، خطرات مسیر و مصرف سوخت های فسیلی با مدیران ارشد برگزار می شود. هر چند که در ابتدا ابزارهای جلسات آنلاین نظیر وب کم و هدست (مانند ماسک و ژل های ضدعفونی در ابتدای همه گیری) در بازار نایاب شده بودند. اما با تولید بیشتر و واردات بیشتر، عرضه و تقاضا به نقطه ی تعادل رسید. 

اگر از جنبه مثبت به قضیه نگاه کنیم، این شروعی برای آینده و دوران پسا کرونا است. مشاوران تحصیلی ابراز می دارند که این چنین روشی می تواند به بچه ها برای خلاقیت و استقلال در درس خواندن کمک کند. پلتفرم آموزشی وزارت آموزش و پرورش (شبکه شاد) نیز که اگرچه دارای نواقص متعدد از جمله طراحی، کارآمدی وضعف زیرساخت است، اما می توان با بهبود آن به آینده امیدوار بود.

 قرن حاضر که عصر شبکه نامیده شده است و جهان به مثابه ی دهکده ای می ماند، مسئولان کشور می توانند با نگاهی مثبت تر به مقوله اینترنت (محروم شدن از مزایای بیشمار شبکه های اجتماعی نظیر توییتر، تلگرام و یوتیوب)، پهنای باند و توسعه ی زیرساخت ها از قافله تکنولوژی عقب نماند.

مهراب پراینده- کارشناس ارشد IT


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

کد امنيتي: [تغيير کد]

تازه ترین اخبار

پربیننده ترین