طراحی سایت
تاريخ انتشار: 26 فروردين 1400 - 22:30

در آغاز؛ باید بیان کنم که رتق و فتقِ امور روستا با آن همه مشکلات و کمبودها کارِ طاقت فرسایی است که فقط انسان هایِ بلند همت با عُلوِّ طبع از عهده ی آن بر می آیند

"قهرِ بزرگان با نامزدیِ انتخابات شورا در نظرآقا"

پایگاه خبری تحلیلی نظرآقا_ یادداشتِ زیر در معنای نفیِ تواناییِ جوانان شرکت کننده در انتخاباتِ روستا نیست.ایضاً؛ در این وجیزه، ابداً قصد ندارم به قولِ"بیهقیِ دبیر "سخنی برانم که به تعصّب و تزیّد کشد." و به کاشتنِ تخمِ تحقیر، تکبّر، نفاق و عدمِ انسجام در روستا منجر شود که این موضوع با رسالت نویسندگی منافات دارد.بلکه پاسخی تحلیلی است به این سوال که؛"چرا بزرگانِ روستا در این دوره با کاندیداتوری شورا قهر کردند؟"


در آغاز؛ باید بیان کنم که رتق و فتقِ امور روستا با آن همه مشکلات و کمبودها کارِ طاقت فرسایی است که فقط انسان هایِ بلند همت با عُلوِّ طبع از عهده ی آن بر می آیند.منتخبین پس از تحملِ آن همه استرس و تلاش در یک بازه زمانی چهار ساله و برخی هشت ساله مثل همه انسان ها خسته می شوند؛ درست مانند دونده ای که منتظر است هر چه سریع تر خط پایان را لمس کند.اما آن چه دوندگانِ شورا را خسته و خسته تر می کند و  از نفس می اندازد؛ نقدهایِ غیر منصفانه اهالی در فضای حقیقی، مجازی و صحبت هایِ خاله زنکی است که از پستوهایِ خانه ها بر سر ایشان آوار می شود.نسبت های ناروایی چون قدرت، منافع شخصی، سرقت و ....(شرم دارم از بیانِ آن ها) کمرِ یک کوه را می شکند چه رسد به انسانی که صادقانه و از روی اخلاص در این وادی قدم گذاشته است و احساس می کند دارد باری از دوش مردمش بر می دارد.


 دلیل دوم؛ در محیط بسته و کوچکِ روستا همه همدیگر را می شناسند.با هم خویش وقوم (نسبی و سببی) اند.رفت و آمد دارند. به هم مهر می ورزند و یک زندگی به معنای اخصِّ زندگی را در کنار هم سپری می کنند. توقع ها در این اجتماع نسبت به هم زیاد است.از آن جا که اعضای شورا در امور مختلف باید چون یک قاضی (هر چند کدخدا منشانه) رای صادر کنند.در این داوری؛ بی شک شاکی و متشاکی هر دو از حکم صادره ناراضی اند.خواهان از این که حقش تمام و کمال استیفا نشده و خوانده از این که بازی را باخته است.در این ماجرا، اعضایِ شورا هستند که همه ی کاسه کوزه ها بر سر آنان شکسته می شود و باید نقش سنگ زیرین آسیاب را ایفا کنند.


 دلیل سوم؛ در این سال ها؛ افعی سیاست در میان روستا  بی امان می خزد و هر روز عده ی بیش تری را به کام می کشد .آگاهی سیاسی فی نفسه ارزشمند است و هر انسان باید بداند در محیط اطرافش چه می گذرد.. اما خط و خطوط سیاسی آن قدر در روستای ما جلوه دارد که نوزادان ما اساساً یا اصول گرا دنیا می آیند یا اصلاح طلب.برعکس بسیاری روستاها و شهرهای کوچک که ایل و طایفه هم چنان نقش اصلی را در بردهایِ انتخاباتی بازی می کند. در این سال ها آن قدر به سیاست پر و بال داده ایم که خط و جناح سیاسی هم سنگ و گاه رقیب عناصرِ پیش برنده ی نیکِ دیگر قلمداد می شود.این مسئله به اندازه ی مهم است که گروه ها، هیئت ها و افراد با نفوذ در یک قوم،  مطابق گرایشِ سیاسیِ شخص، او را در لیستِ نامزدهای منتخبِ خود قرار می دهند. تقارن انتخابات ریاست جمهوری با شورا، آتشِ سیاست را در این باب (گزینش منتخبین پارلمان روستایی) شعله ورتر می کند.


 بحث بداخلاقی های انتخاباتی که جز لاینفک زندگی و اصلاً با حیات ما عجین شده است؛ می تواند دلیل دیگر سرباز زدنِ  از نامزدی باشد.جمع کردن تمام ایل و تبار دربِ حوزه ی رأی گیری، آویزانِ مردم شدن، تک رأی ها -که ساعات پایانی انتخابات رو می شود.-فرستادنِ حامیان با پیرمرد، پیرزن و معلولان بی سواد برای بالا کشیدن رأی آنان و... از مواردی است که تقریباً اکثریت از آن مبرّا نیستند.


نکته آخر؛

اگر می خواهیم نزدیکِ انتخابات درب خانه ها را با سلام و صلوات برای کاندیداتوری نکوبیم و در فضای حقیقی و مجازی مجبور نباشیم اعلامِ نامزدی را با حضور در میدانِ جنگ و ایثارگری برابر نهیم. ایضاً نامزدِ لژیونر از روستاهایِ مجاور وارد نکنیم و یک تیم قوی شورایی مرکب از تجربه ی بزرگان و توانایی جوانان داشته باشیم، باید بستر لازم را مهیا کنیم.


-قدرشناس و قدردانِ اعضایِ شورا در دوره های مختلف باشیم و تصمیم هایِ آن ها را فصل الخطاب قرار دهیم. 


-با مطالبه گری و نقدهایِ منصفانه بدون تهمت، توهین و افترا یاری گر اعضا باشیم.


-خط و سلیقه یِ سیاسی را ملاک شایسته سالاری قرار ندهیم.


- بحث انتخابات ریاست جمهوری (حزبی و جناحی) و پارلمان روستایی(خدمت صادقانه) را منفک کنیم.


-به نادموکراسی ها و بد اخلاقی ها پایان دهیم و ...


بی شک با نصب العینِ قرار دادنِ مواردِ فوق، بزرگان و نخبگانِ روستا از جان و دل نامزد می شوند و شورایی خواهیم داشت که می توانند در عمران و آبادانی به گونه ای عمل کنند که سال ها به ایشان ببالیم.


اصغر علی خانی 

فروردین ۱۴۰۰


نظرات کاربران
آفرین، به زیبایی قلم رانده اید.
البته، قدری از مسائل و برداشت‌های ناصواب با بهره‌گیری از شیوه‌های نوین حکمرانی، نظیر شفافیت مالی و شفافیت فرایندها و نیز به موقع با جمهور صحبت کردن (نه در ایام انتخابات)، قابل رفع و پیشگیری است.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

کد امنيتي: [تغيير کد]

تازه ترین اخبار

پربیننده ترین