طراحی سایت
تاريخ انتشار: 02 مرداد 1399 - 12:07

گاوهای ولگرد با تخریب مزارع و باغ ها در روستای نظرآقا دشتستان نتیجه زحمات یك ساله كشاورزان را به تاراج برده اند به طوری كه اكنون برخی روستائیان نخلدار از جمع آوری باقیمانده محصولات خود منصرف شده اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نظرآقا، گاوهای ولگرد با تخریب مزارع و باغ ها در روستای نظرآقا دشتستان نتیجه زحمات یك ساله كشاورزان را به تاراج برده اند به طوری كه اكنون برخی روستائیان نخلدار از جمع آوری باقیمانده محصولات خود منصرف شده اند.

شماری از كشاورزان روستای نظرآقا که نخیلات جوان (نخل کوتاه قامت) داردند اظهار داشتند: به علت هجوم پیاپی احشام ولگرد به خصوص گاوها كه جمعیت آنها هر ساله نیز افزایش پیدا می كند، کشاورزی ما را نابود کرده است و نخلداران را برای ادامه این شغل پر زحمت به کلی نا امید و منصرف کرده است و بسیاری از باغداران  به همین علت باغ و مزارع خود را رها كرده اند که این موضوع  علاوه بر خسارت مالی به باغداران، باعث پیامدهای اجتماعی چون مهاجرت روستائیان به شهر می شود.

تعدادی از نخلداران، روز گذشته در گفت و گو با خبرنگار نظرآقا گفتند: سالهای سال ازمسئولان محلی ، بخشداری، فرمانداری، یا ادارات محیط زیست و مراکز قضایی برای چاره جویی كمك خواسته ایم اما، این مشكل اساسی هنوز برطرف نشده است.

یكی از كشاورزان روستای نظرآقا با بیان اینكه گاوها هر سال بخشی عظیمی از محصول درخت خرما را از بین می برند، گفت: امسال با تخریب 80 درصدی محصول ما و نابودی ثمر درخت خرما در فصل نارس (پهک سبز) گاوهای ولگرد که تعداشان اندک نیست، چیزی به عنوان ثمر در باغ باقی نگذاشته اند که با این اوصاف از برداشت محصول خود منصرف شده ایم.

کشاورز دیگری نیز گفت: با اینكه كشاورزان نظرآقایی  برای دور كردن گاوها و در امان گذاشتن ثمر درختان از روش های مختلف استفاده می كنند اما اكنون این اقدامات جوابگو نبوده و محصولات آن ها در کثری از دقیقه توسط ده ها گاو که از در و پیکر حصار باغها وارد حریم باغداران می شوند از بین می رود.

یكی دیگر از كشاورزان نظرآقا با بیان اینكه بیشتر محصولاتش در هجوم  گاوها از بین رفته است افزود: با اینکه سالانه كشاورزان برای جلوگیری از ورود گاوها به باغهای جوان و تازه به ثمر نشسته با فنس کشی و حصار با سیم خاردار و پایه های فلزی و بتنی و چوبی و ... هزینه های زیادی را متقبل می شوند اما باز هم این حصارها  در مقابل تعداد زیاد گاوها که بصورت گله ای وارد باغها می شوند تخریب می گردد و باز هم روز از نو، روزی از نو.

کشاورزان متضرر که تعدادشان به مراتب از صاحبان گاوها بیشتر است از مسئولان خواستار توجه بیشتر و پیگیری خواسته هایشان برای رفع این مشکل قدیمی و اساسی شدند.عکس: علی رزمجو

***


نظرات کاربران
واقعا دست مريزاد به مسئولین روستا که از عهده این کار هم برنمیان.. هیچ جایی همچین چیزی دیده نمیشه غیر از نظرآقا.. واقعا علت چی میتونه باشه؟ یعنی تعداد گاوداران از کشاورزا بیشتره که کسی زورش بهشون نمیرسه.. جای تاسف داره.. وفقط علتش عدم شجاعت و برخورد قاطع مسئولان روستاست.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

کد امنيتي: [تغيير کد]

تازه ترین اخبار

پربیننده ترین